ÖZEL DEDEKTİFLİK NEDİR?

Kişi veya kurumların yasalara uygun olarak talep ettiği bilgi veya delil tespit edilmesi faaliyetini, kurallara uygun olarak yerine getiren ve kanunlara uygun olarak kurulmuş özel kuruluştur.

ÖZEL DEDEKTİF SUÇ MUDUR?

DEĞİLDİR;

1-) Ceza Muhakemeleri Kanunu’nda Öngörülen Telekomünikasyon Yoluyla Yapılan İletişimin Denetlenmesi , Gizli Soruşturmacı ve Teknik Araçla İzleme Tedbirlerinin Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik ;

-Tedbirin Kapsamı; Madde 17 (Teknik Araçlarla İzleme)-(4) ; Kişilerin işledikleri suçların delil, iz, emare ve eserlerinin tespiti maksadıyla yapılmış bireysel saptamalar, izleme sayılmaz (yani mahkeme kararına gerek olmadığı)

2-) Vergi Usul Kanunu; Özel dedektif, vergi ödemek zorundadır.

ÇOCUK –EŞ TAKİBİ NASIL YAPILIR?

TCK Madde 24 –(2); Kişinin, üzerinde mutlak suretle tasarruf edebileceği bir hakkına ilişkin olmak üzere, açıkladığı rızası çerçevesinde işlenen fiilden dolayı kimseye ceza verilmez. Çocuğunuzu %100 kontrol etme hakkına sahipsiniz. Eşinizin de size karşı aldatmama yükümlülüğünü kontrol hakkına sahipsiniz. Bunları bizzat kendiniz veya görevlendireceğiniz yasal bir özel dedektif de yapabilir. Yalnız, özel dedektif bu işi umuma açık alanlarda ve TCK Madde 133, 134, 135, 136’da belirtilen özel hayat ve kişisel veri sınırlarını aşmadan yapar.

KİMLER DEDEKTİF OLABİLİR?

Ülkemizde standartları kanunlarla kesinleşmemesine karin, dünyanın suistimale en açık sektörü olmasından dolayı ve yine görevin ifası için mutlak suretle uzmanlığa ihtiyaç olduğundan, MİT, Jandarma veya Emniyet bünyesinde istihbarat ve hukuk derslerini almış uzman kişilerin özel dedektiflik yapması uygundur. Aksi halde; kanuni sınırları ve yetki alanını bilmediği için kendisini ve müşterisini suçlu haline getirebileceği gibi, istihbarat uzmanlığı olmadığı için aldığı görevi yerine getiremez ve kendini ifşa ederek müşterisini tehlikeye düşürür. İstihbarat kursu almayan hiç kimse, özel dedektifliği yapamaz.

Bir örnek verecek olursak; Kadının, kocasının sadakatsizliğinden şüphe etmesiyle, durumu delillendirip tespit etmesi için rastgele bir özel dedektifle anlaştığını düşünelim. Adam (hedef) her sabah evden çıkıp direk işyerine gidiyor, saat 15.20 civarı çıkıp özel güvenlikli bir siteye gidiyor, birkaç saat kalıp evine gidiyor. Özel dedektif, bu yaptığı uzak takip bilgilerini, müşterisi kadına aktarıyor ve aldatmayı tespit edemediklerini, ancak her gün uğradığı o site, güvenlikli olduğundan girip izleyemediklerini, bu şüpheli durum haricinde sorun olmadığını söyler.

Sıradan bir dedektifin yapabileceği sadece budur.

HATALAR:

1-) Müşterinin şüphesi giderilmemiştir. Haliyle boşa harcama yapmıştır.

2-) Kadın kocasına her gün gittiğin o ev kimin? Sorusuna karşın, kocası iş arkadaşım hasta ona uğruyorum cevabını verir ve izlendiğini öğrenmiş olur. Artık daha fazla tedbir alır.

DOĞRU ÇALIŞMA ŞEKLİ:

1- Adamın iş çıkışında uğradığı eczane alışverişi önemsenmemiştir. Halbuki aldığı prezervatif videoya alınmalıydı.

2- Site güvenliğini suç işlemeden geçip, adamın hangi daireye gittiğini, giriş-çıkışını kayda almalıydı (kıyafet değişimi, ıslak saçlar, vs. ayrıntıları dikkat ederek).

3- O evde kimin kaldığını öğrenip, kapıda birlikte kayda almalıydı. İşte istihbarat kökenli olup olmamanın farkı böyledir.

EN İYİ ÖZEL DEDEKTİF NASIL OLUR, ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

A – MİT, Jandarma veya Emniyet’te hukuk, istihbarat, takip ve takipten kurtulma, İKK, İstihbarat analizi, siber takip, teknik takip gibi kurs ve dersler ile en ağır şartlarda kolayca görev yapabilecek beden gücü.

B – Güvenlik sınavından geçme, maddi menfaatleri onurundan üstün tutmama, dakiklik,

C – Sürat-Kesinlik- Doğruluk ilkelerini bilen, planlı, disiplinli, azimli, işinden zevk alan, ileriyi gören, kendini güncelleyen, her zaman etkili bir alternatif planı olan, zamanında ruhunu okuyup ötesine geçebilen (bilgisayar sistemleri, yabancı dil, tüm cihazları kusursuz kullanabilme ve kılıp değiştirip ortama uyum sağlama uzmanı), sadık ve vaadinin arkasında duran, vatan millet sevdalısı olan,

D – Kanunları çok iyi bilen, suç işlemeyip ve kendini ifşa etmeyerek müşterisini zora sokmayan, gerektiğinde kamu kurumlarıyla nasıl birlikte hareket edilmesi gerektiğini bilen tecrübeli…

E – Tanınmama (tanınmak ve istihbaratçılık, zıt mevhumlardır), özellikle ifşa mahiyeti taşıyan açıklama ve girişimler, istihbaratın doğasına aykırıdır, istihbaratçının görevdeyken meşhurlaşması ölümü demektir. İstihbaratçılar görünmeyen kahramanlardır.

F – Mesai ve mesafe sınırlaması olmayan, aşırı baskılara dayanıklı, risk analizi yapabilen,

G – Ferasetli bakışıyla insan, jest ve mimiklerini, haletini ve davranışlarını yorumlayıp netice çıkarabilecek vizyon ve kapasiteye sahip, vücut dili uzmanlığı dersi almış, ifade ve sorgularda bizzat bulunmuş.

ÖZEL DEDEKTİF DEŞİFRE OLURSA NE OLUR?

Büromuzda çalışan istihbaratçılar, geçmişlerinde, çete lideri organize şebekeler, tehlikeli suçluları takip ettiklerinden, müşterilerinden alınan takip hizmeti çok kolay yapılır. Bizde %0 ihtimal ama hedef izlendiğini anlasa bile asla müşterimiz tehlikeye atılmaz.

Zaten saha ajanı, müşteriyi tanımaz. Müşterimizin gizliliği ilk prensibimizdir.

VERİLEN DELİLLER(VİDEO, FOTOĞRA, RAPOR, VS.) MAHKEMEDE KULLANILABİLİR Mİ?

Evet, kullanabilir. Dedektiflerimiz eğitimli ve tecrübeli olduklarından, delilleri yasal yoldan toplar ve mahkemede müşterimizin lehine karar çıkması için en uygun delil i arar. Türkiye’de birçok hukuk bürosunun delil ihtiyacını karşılamaktayız. Yüzlerce ceza ve hukuk(başta boşanma davaları) davalarında %95 oranında olumlu sonuç aldık. Yasal olmayan ve amatör bir dedektifin topladığı deliller, eğer suç ihtiva ediyorsa, müşteriye de azmettirici olarak suçlu durumuna düşürür. Bu yüzden gerçek ve uzman dedektifleri tercih etmenizi tavsiye ediyoruz.

Call Now Button