Türkiye’de Özel Dedektiflik Yasası Var Mı?

Özel dedektiflik ile ilgili yapılan çalışmalar göz önünde bulundurulduğunda, günümüze kadar geçen süreç içerisinde birçok gelişmeye şahit olabilirsiniz. İlk olarak biraz Hollywood filmlerinin etkisi ile de özel dedektiflerin sadece cinayet bürolarında görev yapan kişiler olduğu zannedilirken aslında öyle olmadığını farkına varılması ve bu sayede günümüzde birçok alanda özel dedektiflik faaliyetlerinden faydalanılması durumuna doğru bir geçiş yaşanmıştır.

Bu faaliyet alanı ile ilgili herhangi bir sınırlandırma söz konusu olmadığı için, konunun içeriği ne olursa olsun özel dedektiflerin ilgi alanına girebilmektedir. Bununla birlikte insanların aklına gelen en önemli soruların başında da ülkemizde özel dedektif ile ilgili olarak herhangi bir yasanın olup olmadığıdır.

İlk olarak şunu söyleyebiliriz ki, özel dedektiflerin ülke genelinde araştırma yapması yasaklanmamıştır. Yani bir kişi Türkiye Cumhuriyeti yasaları çerçevesinde araştırma yaptığı için suçlanamaz. Tabii bu araştırmanın da belirli sınırları olmak zorundadır. Özellikle yine Türkiye Cumhuriyeti yasalarına aykırı olan herhangi bir faaliyet içerisinde bulunamazlar. Ayrıca araştırmalarında ya da takip işlemlerinde kişisel hak ve özgürlükler noktasında da herhangi bir ihlalin yapılması suç teşkil edeceğinden dolayı bu noktalarda da oldukça dikkatli olmalıdırlar.

Ülkemizde ilk defa 1994 yılında yasalaştırma girişimi yapılmıştır. Bu kapsamda ilk defa Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşüldükten sonra kabul edilmiş olan yasa, onaylanması için dönemin cumhurbaşkanı olan Süleyman Demirel’e gönderilmiştir. Bu aşamada cumhurbaşkanının onaylanması gerçekleşmiş olsaydı ülkemizde özel dedektiflik faaliyetleri ile ilgili yasal zeminin de oluştuğunu çok rahat bir dille ifade edebilirdik. Fakat ne yazık ki dönemin Cumhurbaşkanı, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından görüşülen ve yasa tasarısı yapılarak kabul edilen tasarıyı yeniden görüşülmek üzere geri göndermiştir.

Bu şekilde sonuçlanan işlemin ardından yasa tasarısı günümüzde de hala Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bekletilmektedir. Şu anda yapılan çalışmalarla birlikte özel dedektif yasa tasarısına yeniden gündeme getirmek ve yasallaştırmak adına faaliyetler yürütülmekle birlikte, kısa süre içerisinde olumlu sonuç alınacağı düşünülmektedir. Zaten birçok alanda bu hizmetin kullanılıyor olması ile birlikte kısa süre içerisinde yasanın onaylanacağı ve Türkiye Cumhuriyeti genelinde yasalarla korunan bir alan alacağı öngörülmektedir.

İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ

MEGA DEDEKTİF

E-mail:

info@megadedektif.com

TEL : + 90 532 327 13 39

İLETİŞİM FORMU