Özel dedektif kiralamanın yasal statüsü kimilerine göre çekince sebebi olabilir. Türk Ceza Kanunu’nda özel dedektif tutmak ile ilgili herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. Dedektif kiralamanın kanunen yasaklanmamış olması, hizmetlerin yasal olduğunu gösterir. Özel dedektif kiraladığınızda suç işlemiş sayılmaz ve talep ettiğiniz hizmetlerden hukuka uygun şekilde yararlanabilirsiniz.

Özel Dedektif Tutmak Suç Mu?

Özel dedektif kiralamak suç teşkil etmez. Yukarıda değindiğimiz gibi özel dedektifle çalışmayı sınırlandıran veya ceza öngören herhangi bir yasal düzenleme bulunmamaktadır.

Türkiye’de Özel Dedektiflik Yasal Mı?

Türkiye’de dedektiflik yasal olarak verilen hizmettir. Yasalarda dedektiflik mesleği ile ilgili sınırlama bulunmazken, kimler dedektif olabilir sorusuna yönelik olarak getirilmiş sınırlamalar bulunmaktadır. Özel hayatın gizliliği ve kişisel verilerin korunması kanunlarına uyumlu çalışması istenen dedektiflik büroları, istihdam edecekleri özel dedektiflerde şu kriterlerin sağlanmasını teyit etmekle yükümlüdür:

  • En az lisans mezunu olmak
  • Özel dedektiflik sertifikasına sahip olmak
  • Sabıka kaydı bulunmamak

Türkiye’de Dedektif Nasıl Olunur?

Türkiye’de dedektif olmak için iki yol bulunur. İlk yol, resmi dedektif olmakla ilişkilidir. Resmi dedektif olmak için polis, asker veya istihbarat görevlisi olmak gerekir. Kamu personellerinden seçilen dedektifler, suç ile mücadele etmekle yükümlüdür. İkinci olarak, resmi dedektif görev kapsamı dışında kalan konularda hizmet veren özel dedektif olmakla ilişkilidir. Özel dedektif olmak için mesleğin gerektirdiği şartlar yanında, yukarıda belirtilen kanuni zorunlulukların sağlanması gereklidir. Özel dedektif tutmak için yasal hizmet vermek isteyen herkes, mesleğin gerektirdiği kanuni ve özel niteliklere sahip olmalıdır.

İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ

MEGA DEDEKTİF

E-mail:

info@megadedektif.com

TEL : + 90 532 327 13 39

İLETİŞİM FORMU