Dedektif tutmak yasalara göre yasak değildir. Türk Ceza Kanunu içerisinde özel dedektiflik hizmeti almakla ilgili herhangi bir sınırlandırma bulunmamaktadır. Dedektif tutmak yasak mı sorusunun tek istisnası, yasa dışı faaliyet gösteren kişi ve bürolardan hizmet almakla ilgilidir. Kayıt dışı çalışan kişi ve ofislerden özel dedektiflik hizmetleri almak suç teşkil etmektedir. Hizmet alınacak özel dedektifin yasal statüsü sorgulanarak, bu sorun aşılabilir.

Özel Dedektiflik Yasal Mı?

Özel dedektiflik hizmetleri hukuki sınırlar içerisinde verildiğinde yasaldır. Yukarıda değindiğimiz gibi dedektif kiralamak suç teşkil etmez. Özel dedektiflik bürolarının yasal hizmet vermesi ve delilleri temin ederken özel hayatın gizliliği kanununu ihlal etmemesi halinde, aldığınız hizmet nedeniyle suç işlemiş sayılmazsınız.

Kimler Özel Dedektif Olabilir?

Özel dedektif olabilecek kişiler sabıka kaydına sahip olmamalıdır. En az lisans mezunu olması gereken özel dedektifler, açılan dedektif kurslarına katılarak özel dedektiflik sertifikası almalıdır. Mesleği icra etmek için fiziksel ve ruhsal sağlık da aranmaktadır. Kaliteli hizmet sunulabilmesi için özel dedektiflerde sorumluluk sahibi olma, gizlilik içinde çalışabilme, güçlü insan ilişkileri, analitik zeka ve teknoloji ile barışık olma gibi kriterler aranır.

Türkiye’de Dedektif Nasıl Olunur?

Türkiye’de dedektif olmak için lisans mezunu olma şartı aranır. Sabıka kaydı olması istenmeyen dedektiflerde, özel dedektiflik sertifikası sahipliği şartının yerine getirilmesi gereklidir. Dedektif tutmak yasak mı sorusunda bahsedildiği şekilde yasal hizmet vermesi gereken özel dedektifler, dedektif bürosu açma şartlarına uygun şekilde kurulmuş dedektiflik bürolarına bağlı olarak hizmet verebilirler.

İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ

MEGA DEDEKTİF

E-mail:

info@megadedektif.com

TEL : + 90 532 327 13 39

İLETİŞİM FORMU