Dedektiflikte özel hayat gizliliği delil toplama ve takip aşamalarında dikkat edilmesi gerekli detayların başında gelir. Özel hayatın gizliliği ihlali ceza gerektirir. Temin edilen delillerin hukuka uygun şekilde temin edilmemesi, geçerli olmamanın yanında suç işlemiş olmak anlamına gelecektir. Bu nedenle dedektif özel hayatın gizliliği yasasına uygun hareket ederek araştırma, takip ve delil toplama işlemlerini gerçekleştirmektedir.

Özel Hayatın Gizliliği Cezası Nedir?

Özel hayatın gizliliğine verilen ceza Türk Ceza Kanunu (TCK) 134/1 maddesinin ilk cümlesinde belirtilmektedir. TCK’ya göre özel hayatın gizliliği ihlal edildiğinde, 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verilmesi öngörülmüştür.

Kamuya Açık Alanda Video Çekmek Suç Mu?

Kamuya açık alanda video kaydetmek özel hayatın gizliliğini ihlal olarak kabul edilmemektedir. Kamuya açık alanlarda yaşanan kavga, tartışma ya da aldatan eşin ispatlanmasına yönelik çekilen videolar hukuka uygun kabul edilmektedir. Bu alanlarda delil toplayan dedektifler, eş takibi ve boşanma davaları için hukuka uygun delil temin etmektedirler.

İzinsiz Fotoğraf ve Video Çekmek Suç Mu?

İzinsiz fotoğraf ve video çekimi suç kabul edilmektedir. Bahsedilen fiilin gerçekleştirilmesi, özel hayatın gizliliği yasasını ihlal olarak değerlendirilmekte, bu yolla temin edilen deliller geçersiz sayılmanın yanında suç işlenmiş kabul edilmektedir.

Özel Dedektif Tutmak Suç Mu?

Özel dedektif kiralamak suç değildir. Dedektifle çalışmaya ceza öngören herhangi bir madde TCK’da yer almamaktadır. Dedektif özel hayatın gizliliği kapsamında hizmet verdiğinde, dedektif kiralamak için suç teşkil edecek herhangi bir engel bulunmamaktadır.

İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ

MEGA DEDEKTİF

E-mail:

info@megadedektif.com

TEL : + 90 532 327 13 39

İLETİŞİM FORMU